Aktuality

Postavte si pasivní nebo nízkoenergetický dům z cihel rychle a úsporně

S maltou HELUZ SIDI je zdění z broušených cihel jednoduché jako malování

Nanaseni                                            SIDI1 2

Vezměte do ruky kýbl s válečkem a můžete malovat - anebo taky zdít obvodové stěny nebo vnitřní příčky. Tak jednoduché bude díky revoluční novince, tekuté tedy předem připravené silikátově-disperzní maltě HELUZ SIDI, zdění z broušených cihel HELUZ. Novou technologií zdění společnost HELUZ cihlářský průmysl opět výrazně ovlivní vývoj stavebních technologií, podobně jako před lety s tepelněizolačními cihlami FAMILY 2in1 plněnými polystyrenem či první kompaktní broušenou akustickou cihlou sendvičové skladby cihla-minerální vlna-cihla HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená. Více na www.heluz.cz

HELUZ SIDI je předem připravená silikátově-disperzní malta pro tenkovrstvé zdění. Můžeme si ji představit jako hustší barvu na malování. Je to z výroby namíchaná směs, nic se do ní už na stavbě nepřidává, takže odpadá riziko jejího znehodnocení neodbornou úpravou, jako je přidání nesprávného množství vody do sypké cementové malty. Stačí otevřít kyblík s maltou HELUZ SIDI, ponořit systémový váleček a mohu nanášet maltu na cihly a zdít. Jedná se o novou technologii zdění, která zajistí deklarované technické parametry výsledné konstrukce běžně dosažitelným úsilím na stavbě," popisuje jednoduchost zdění s novinkou HELUZ SIDI Ing. Pavel Heinrich, produktový manažer společnosti HELUZ. S maltou HELUZ SIDI se stavba zjednoduší a urychlí, protože nanášení malty válečkem je jednoduché jako malování. Broušené zdivo však vykazuje obdobné vlastnosti (mechanické, tepelnětechnické, akustické, trvanlivostní) jako při použití cementové tenkovrstvé malty. Malta HELUZ SIDI je vhodná i pro pasivní i nízkoenergetické domy.

Zedník bude mít dostatek času na osazení cihly na nanesenou maltu HELUZ SIDI

Malta HELUZ SIDI je tenkovrstvá zdicí malta s pojivem na bázi vodního skla a alkalivzdorné polymerní disperze připravená k okamžitému použití. Má vynikající smáčivost k cihelnému střepu a dostatečný otevřený čas pro nanesení malty, uložení cihel a jejich rektifikaci ve zdivu. Po nanesení se voda odpaří, resp. nasákne do cihly, malta HELUZ SIDI vytvrdne a díky vodnímu sklu je pevná a chová se obdobně jako cementová malta. Plnohodnotné zpevnění spoje v běžných klimatických podmínkách nastává do 7 dnů, což je 4x kratší doba než u běžně používaných malt! Zdění je možné provádět při teplotách (prostředí i zdicích prvků) nad 1°C . Maltu HELUZ SIDI lze nanášet na ložné plochy broušených cihelných bloků Heluz v dostatečném časovém předstihu. Celkový „otevřený čas" je 10 minut. A následně do dalších 5 minut je možné uložit cihelný blok HELUZ do konečné pozice ve zdivu. Čas pro nanesení malty a uložení cihel je tedy zhruba dvojnásobný oproti cementovým tenkovrstvým maltám.

SIDI1 2

S tekutou maltou HELUZ SIDI je zdění jednoduché jako malování

nanaseni valeckem

Nanášení malty HELUZ SIDI se provádí systémovým válečkem.

nanaseni valeckem1

HELUZ SIDI se nanáší rovnoměrně (do kříže), aby pokryl všechna vnitřní i obvodová žebra v ložné ploše cihly.

http://www.heluz.cz/sidi/

Společnost HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s. patří mezi tři největší výrobce zdících systémů na našem trhu, jako jediná je ryze česká. Tradice této rodinné firmy spadá až do roku 1876, kdy Jan Řehoř v Dolním Bukovsku postavil první žárovou pec a z vytěžené hlíny vypálil první cihly. Dnes má společnost HELUZ výrobní závody kromě Dolního Bukovska ještě v Hevlíně a Libochovicích, kde vyrábí kompletní stavební systém HELUZ zahrnující obvodové i vnitřní cihelné bloky, včetně cihel s nejlepšími tepelně izolačními vlastnostmi na trhu řady HELUZ FAMILY 2in1 pro nízkoenergetické a pasivní domy. Společnost HELUZ v roce 2017 na trh uvedla i první kompaktní broušenou AKU cihlu sendvičové skladby cihla-minerální vlna-cihla se vzduchovou neprůzvučností Rw=57 dB pod názvem HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená. Sortiment dále tvoří nosné roletové a žaluziové překlady, ploché překlady, keramické stropy, komínové systémy a speciální tvarovky.

Pro další informace, prosím, kontaktujte:

Andrea Stejskalová 

HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.
Manažerka marketingu GSM: +420 604 262 272
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mgr. Alena Drtinová
Privilege PR, s.r.o.
GSM: +420 777 888 195
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , 

Nová služba pro zákazníky a investory společnosti HELUZ

03Na webových stránkách mohou zákazníci nebo investoři sledovat průběh vyřizování své zakázky 7 dnů v týdnu a 24 hodin denně, od okamžiku přijetí objednávky od stavebnin do okamžiku expedice. Díky této službě získá zákazník nebo investor potřebné informace o předpokládaném datu dopravy, počtu dílčích dodávek na stavbu a jejich sortimentní skladbě na jednotlivých kamionech, jakož i informaci o dopravci včetně kontaktu na něj.

Odkaz na službu zde

Nové ovládání vnitřního prostředí VELUX ACTIVE!

velux-active-box-940x940-xxlSystém VELUX ACTIVE with NETATMO vám bez starostí zajistí zdravější klima domácnosti. Chytré senzory neustále monitorují teplotu, vlhkost a úroveň CO2 ve vaší domácnosti a otevírají a zavírají vaše střešní okna, rolety a žaluzie VELUX INTEGRA® tak, aby vytvořily zdravější vnitřní klima.

Více o VELUX ACTIVE

Univerzální LED stmívač

led-stmivac
Náš nový univerzální stmívač LED zdrojů CCT99100, který máme nyní v sortimentu, přínáší možnost ovládání různých zdrojů světla nejen LED. Jedná se o modul, který se vkládá do elektroinstalační krabice pod obyčejné tlačítko. Je určen pro ovládání LED stmívatelných žárovek, ale i obyčejných žárovek nebo halogenových lamp vše na 230 V. Má paměťovou funkci a je možné ho ovládat i několika tlačítky najednou (stmívání z více míst až do 20 metrů kabeláže). Více informací naleznete v přiloženém souboru a návodu. Technicky stejný stmívač, ale s otočným tlačítkem naleznete v sortimentu řady Merten pod označením MEG5134-0000.

 

 

Výhody

 • Univerzální LED stmívač na 230V
 • Automatický/manuální režim rozpoznání zátěže
 • Stmívá LED světla, žárovky, halogenové lampy (s vinutým i elektronickým transformátorem)
 • Pouze dva vodiče pro zapojení (není nutný zemnící vodič)
 • Protizkratová ochrana a ochrana proti přetížení
 • Funkce měkkého startu
 • Možnost ovládání z mnoha míst přídavnými tlačítky (max 20 metrů kabeláže)
 • Možná jednoduchá náhrada běžného spínače

 

Web vypinac.cz

vypinac

Na stránkách www.vypinac.cz máte možnost shlédnout mnoho inspirace pro váš dům nebo byt.

 • Vizualizátor jako doplněk k výběru vypínače pro váš interiér je skvělou možností se ujistit, že Váš výběr je tou pravou volbou. Majitelé tabletů umožňujících sdílení fotoaparátu s webovou stránkou mají možnost vyzkoušet vypínač „v reálu" pomocí rozšířené reality. Vypínač mohou po interiéru posouvat nebo měnit jeho velikost a zhodnotit jak interiéru sluší.
 • Tipy a Triky. Tato část slouží jako zdroj nápadů. Najdete zde zajímavosti, jak ušetřit, jak co nejlépe vybrat přístroje do jednotlivých místností a další užitečné rady. Hodí se vám i na bonusovou akci s firmou S500 kde nabízíme přírodní rámečky Unica Class, více na našem Facebooku.
 • Inspirujte se vás přehledně informuje o zajímavostech a novinkách. Inteligentní bydlení a záložka vysněný dům vám krásně ukáže jaké prvky ještě ve vašem domě můžete mít. Můžete si projít místnosti a s použitím vysvětlivek si pročíst co každý prvek pro dům nabídne za funkčnost.
 • a mnoho dalšího...

Ve spolupráci s firmou Schneider Electric CZ, s.r.o. pro Vás připravujeme další speciální bonusy. Dotazy a poptávky zasílejte na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ukázky prezentací

vypinac

vypinac1

vypinac2

 

Podsvícené zásuvky Merten

merten

Tento unikátní produkt, který jiné řady vypínačů a zásuvek nenabízí, najdete v produktové řadě Merten. Zásuvka je vybavena odklápěcím panelem, který je umístěn ve spodní části zásuvky. V zásuvce je zabudováno čidlo osvětlení, které zapíná orientační světlo v zásuvce jen tehdy, když je v místnosti tma. Zapnutí osvětlení v zásuvce lze rovněž úplně vypnout.

Takto osvětlenou zásuvku můžete použít jako noční orientační osvětlení, které příjemně a nenásilně osvítí například schody nebo dětský pokoj. Nemusíte zapínat světlo v pokoji a budit tím ostatní spáče.

KNX - rozmanitost funkcí

news-04Škála funkcí systému KNX je opravdu široká. Umožňuje například řízení osvětlení a stínící techniky, individuální řízení teploty v místnostech, snímání fyzikálních veličin pomocí čidel, spínání zátěží, časový management, připojení běžných vypínačů nebo pohodlné ovládání pomocí tlačítkových panelů. Veškerá zařízení lze díky KNX ovládat také vzdáleně - pomocí PC, PDA nebo dotykové obrazovky.

Výhodou, které si na systému KNX nejvíce cení obyvatelé rodinných domů, je bezesporu komfort. Pokud chceme vytvořit příjemnou atmosféru při večerním posezení s přáteli, stačí stisknout jediné tlačítko na dálkovém ovládači. Jednou jedinou operací nastavíme optimální intenzitu osvětlení, zatáhneme žaluzie, určíme požadovanou teplotu v místnosti a zvolíme oblíbenou hudbu. Jednotlivé situace, tzv. „scény", lze přitom předem nadefinovat.

Systém KNX řídí osvětlení v celém domě. Postará se o ochranu proti nadměrnému slunečnímu svitu nebo bouřkám. Individuálně reguluje teplotu v jednotlivých místnostech, automaticky tlumí vytápění během noci a v případě, že jsou okna otevřená, ho zastaví úplně. Tímto způsobem je možné dosáhnout výrazně nižších nákladů na topení. Centrální vypínač u vstupních dveří, reprezentovaný například řadou Unica, umožňuje při odchodu z domu odpojit všechny vybrané zátěže. Při delší nepřítomnosti dokáže systém KNX spustit funkce, které vytváří dojem lidské přítomnosti v domě.

KNX ano, či ne?

news-03A na závěr jedna důležitá informace pro investora při rozhodování, zda KNX ano, či ne. Podobných řídících systémů je pochopitelně na trhu více. Vždy se však jedná o systém jednoho výrobce. To pro investora a uživatele budovy znamená závislost na té které značce. Oproti tomu je KNX mezinárodní platforma, na které spolupracuje v současné době více než 200 výrobců. Jde o firmy, které vyrábějí nejen samotné aktivní prvky instalace, ale i domácí spotřebiče jako např. lednice. Jednotlivé výrobky tak mezi sebou umějí, a také musí umět komunikovat a to právě díky systému KNX. Pro uživatele to je jasná zpráva, že na vývoji nových prvků pracuje několik stovek vývojářů, tzn. systém se stále přizpůsobuje životnímu trendu. Budova tak nestojí a nepadá na jednom jediném výrobci a na jeho úspěchu, či neúspěchu na trhu plném konkurence. To je jistě hodně silný argument v době, kterou ekonomové označují jako turbulentní.

Pasivní dům Heluz Triumf, virtuální prohlídka

RD triumf

Vzorový pasivní dům - HELUZ TRIUMF

V areálu českobudějovického výstaviště Vás zveme na prohlídku cihlového rodinného domu v pasivním standardu, na kterém se projekčně podílíme.

Pro všechny, kdo by si chtěli prohlédnout výstavbu vzorového pasivního domu HELUZ Triumf a nedostanou se do Českých Budějovic jsme připravili video s realizace - prohlédnout

Stavbu realizovala firma HELUZ cihlářský průmysl, v. o. s..
Dům s jednovrstvou cihelnou obvodovou konstrukcí potvrzuje, že pasivní dům lze postavit i touto technologií a nemusí jít pouze o dřevostavbu nebo budovu s těžkou obvodovou konstrukcí doplněnou o silnou vrstvu tepelné izolace.
V České republice zatím pasivní dům, jehož obvodovou konstrukci by tvořilo jednovrstvé cihelné zdivo bez dodatečné tepelné izolace, nestojí. S použitím tradičního materiálu s klasickým způsobem výstavby a po vybavení technologiemi, jako jsou rekuperace a fotovoltaické panely, lze u cihlového rodinného domu dosáhnout třídy energetické náročnosti A, splnit požadavky pro pasivní domy a zajistit téměř nulovou potřebu energie.

Předpoklady pro dosažení pasivního standardu

 • kvalitní projekt domu
 • dobře izolovaná celá obálka domu: stěny, střecha, podlaha
 • okna s izolačním trojsklem
 • neprůvzdušnost domu, dokonalé utěsnění
 • řízené větrání s rekuperací tepla
 • Projektová dokumentace - koncept budovy

Při projektování je nutné optimalizovat všechny prvky, jako je velikost budovy, její tvar, orientace ke světovým stranám, návrh vnitřní dispozice, konstrukční řešení, velikost a umístění oken, návrh vytápění a větrání.
Dům má jednoduchý, kompaktní tvar bez apsid. Střecha je pultová s mírným spádem a se sklonem k severní straně. Dům je dvoupodlažní, nepodsklepený. Svou typologií je vhodný pro rovinatý, případně mírně svažitý terén. Užitná plocha činí 139,7 m2, zastavěná plocha 90,75 m2. Minimální světlá výška je 2,25 m. Dispoziční řešení odpovídá objektu pro bydlení 4–6 členné rodiny a zohledňuje orientaci ke světovým stranám. Počítá se s plnohodnotným využitím místností ve 2.NP. V přízemí se nachází obývací pokoj, kuchyně, koupelna s WC, ložnice pro hosty a technická místnost. Z obývacího pokoje a pokoje pro hosty je vstup na terasu. V patře je ložnice, dva dětské pokoje, šatna, koupelna a WC se sprchovým koutem. Dispozice domu umožňuje přistavět garáž.

Masivní cihelné zdivo a pasivní domy

Typickými znaky domů s obvodovou konstrukcí z jednovrstvého cihelného zdiva jsou snadná proveditelnost, dlouhá životnost a příjemné mikroklima. Cihelné bloky prošly za posledních
25 let velkým vývojem a jejich tepelněizolační parametry se zvýšily téměř 10krát. Díky vyplnění dutin cihelných bloků tepelnou izolací se dosáhlo součinitele prostupu tepla 0,11 W/m2K, což s přehledem vyhovuje normou doporučené hodnotě pro pasivní domy. Další zvyšování tepelněizolačních parametrů zdiva je již neekonomické a nemá zásadní význam. Je proto třeba zaměřit se na správnou volbu ostatních konstrukcí tvořících obálku budovy, optimální řešení detailů a vybavení domu technologiemi, které jsou klíčové pro minimalizaci nákladů na provoz objektu.

Konstrukční řešení

Objekt má nadstandardní založení na železobetonové základové desce (tl. 260 mm, beton C20/25). Deska je od štěrkového podloží izolována 35–50 centimetrovou vyspádovanou tepelněizolační vrstvou z hutněného násypu pěnového skla.

Tepelnětechnické vlastnosti stavebních konstrukcí

 • Konstrukce U (W/m2K) R (m2K/W)
 • Střecha (7 °) 0,09 10,94
 • Stěna vnější 0,11 8,92
 • Okna 0,61
 • Podlaha na terénu 0,13 7,52

Průměrný součinitel prostupu tepla budovy Uem = 0,14 W/(m2.K) Uem < 0,22 W/(m2.K), požadavek pro energeticky pasivní RD je splněn.
Měrná potřeba tepla na vytápění EA = 15 kWh/(m2.a) EAmax = 20 kWh/(m2.a), požadavek pro energeticky pasivní RD je splněn. Celková tepelná ztráta objektu (včetně větrání) Q = 2,59 kW

Pro splnění náročných požadavků z pohledu těsnosti obvodových konstrukcí včetně podlahy byla provedena vodorovná vodotěsná izolace podlahy z asfaltových pásů, svařovaná, s plynotěsným utěsněním prostupů. Boční strany základové desky jsou opatřeny extrudovaným polystyrenem o tloušťce 14 cm. Tato tepelná izolace překrývá i soklové zdivo tvořené jednou a zčásti dvěma řadami cihelných bloků s integrovanou tepelnou izolací HELUZ Family 38 2in1. Toto řešení bylo zvoleno vzhledem k výšce budoucího upraveného terénu kolem objektu.

Obvodová konstrukce je tvořena jednovrstvou masivní stěnou z broušených cihelných bloků HELUZ Family 50 2in1 vyplněných integrovaným expandovaným polystyrenem, které jsou vyzděny na celoplošnou tenkovrstvou maltu. Součinitel prostupu tepla zdiva je 0,11 W/m2K. Pro vazby rohů a vyzdívání ostění a parapetů otvorů byl využit doplňkový sortiment – cihly krajové a krajové poloviční s kapsou pro vložení tepelné izolace.

Nad otvory byly osazeny nosné keramické překlady HELUZ doplněné izolací z šedého polystyrenu tl. 22 cm. Na jižní a západní straně objektu byly použity nosné roletové a žaluziové překlady se schránkou pro venkovní stínicí systémy. Všechny překlady byly uloženy do tepelněizolační malty.

Strop nad 1. NP je keramický polomontovaný z nosníků a vložek HELUZ MIAKO. Obvodové zdivo je v rovině stropu ukončeno věncovkami, které byly pro zvýšení tepelněizolačních vlastností vysypány polystyrenem. Kvůli eliminaci tepelného mostu v rovině stropu byl podél věncovek uložen šedý polystyren tloušťky 20 cm.

Strop nad 2. NP je zároveň nosnou konstrukcí střechy. Tvoří jej keramobetonové stropní panely uložené ve spádu 7°. Masivní nosná konstrukce střechy má schopnost akumulovat teplo a díky tomu nebude docházet k přehřívání místností v patře.

Tepelnou izolaci střechy tvoří desky z PUR pěny v celkové tl. 30 cm. Důležitou součástí obálky budovy jsou speciální okna pro pasivní domy s tepelněizolačními skly od firmy Sulko. Uplatnil se zcela nový profil rámů oken speciální způsob osazení oken do obvodové konstrukce. Kromě nadstandardních tepelněizolačních vlastností obálky budovy je nutné pro dosažení pasivního standardu zajistit její vzduchotěsnost. Na tu má přímý vliv kvalita provedení jednotlivých konstrukcí včetně detailů. Dosažení hodnoty vzduchotěsnosti n50 ≤ 0,6 h–1 má přímý vliv na účinnost zpětného získávání tepla při nuceném větrání. Jednou z výhod zvoleného konstrukčního řešení je, že u masivní cihelné obvodové konstrukce a střešního pláště se vzduchotěsnost zajistí spolehlivě vrstvou vnitřní omítky.

Technické zařízení budovy

Zdrojem tepla a TV je integrovaný zásobník osazený elektrickými topnými spirálami napájenými primárně střešním fotovoltaickým systémem. Objem zásobníku je 500 l. V letním období, kdy je energie přebytek, uchovává se v bateriích a je využívána např. pro zajištění osvětlení v objektu. Získaná energie dostupná v kterýkoli okamžik, ne pouze v době, kdy sluneční záření dopadá na fotovoltaické panely.
Vytápění je zajištěno otopnými tělesy ve 2.NP a podlahovým vytápěním v přízemí. Pro zajištění hygienických limitů na větrání a také optimálních mikroklimatických podmínek pro bydlení byla zvolena instalace rekuperační jednotky se střední účinností 85 % pro výkon cca 200 m3/hod. Použití nuceného větrání s rekuperací tepla je zároveň nutnou podmínkou pro dosažení nízké potřeby tepla na vytápění.

V případě zájmu o projekt pasivního domu se obraťte na nás, vlastníme certifikát Pasivhaus a s projektováním těchto domů máme bohaté zkušenosti.

Nahoru